• Stj. Av. Fırat HARAÇ

Av. Begüm Gürel'e Sorduk !

Hukuk fakültesi okuyan öğrenci arkadaşlarımızın veya yeni bitirmiş meslektaşlarımızın cevaplarını aradığı pek çok soruyu mesleğinde tecrübeli ve saygıdeğer Av. Begüm Gürel'e sorduk.


Eğer sizde avukatlık mesleğinde deneyimli Sn. Begüm Gürel'in tavsiyelerini, yabancı dilin avukatlık mesleğine katkılarını ve üzerinde çalışılmalı dediği hukukun alanlarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz !Genç Hukukçulara 3 Altın Tavsiye verecek olsanız neler söylerdiniz ?


10 yıldır avukatlık yapmakta olan Begüm GÜREL, ilk tavsiyesinde günümüzde genç hukukçuların çok fazla bilgi kirliliğine maruz kaldığını, ulaştıkları bilginin ve kaynağın doğruluğunu araştırmaları gerektiğinden bahsetti.


İkinci olarak ise müvekkili oldukları davaları kendi işleri gibi sahiplenmelerini ve böylece müvekillerinin haklarını kendi haklarıymış gibi korumalarını tavsiye etti.


Üçüncü tavsiyesi ise tahmin ettiğiniz üzere yabancı dilin önemi ve öğrenilmesiydi. Bir dil bir insandır netice itibariyle.


Her şeyden önemlisi; iyi bir hukukçu vicdanlı ve iyi bir insan olmalıdır diye de ekledi.Yabancı dilin avukatlık mesleğine katkıları hakkında neler söylemek istersiniz ?


Kariyer planlamasında iyi bir hukuk bürosunda çalışmak fikri olan genç hukukçularımıza günlük konuşma dilinin yanında yabancı dilde hukuk terminolojisi öğrenilmesinin hatta mümkünse ikinci bir yabancı dil ile kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederken bu nitelikleri kazandıklarında hukuk bürolarının gözde avukatları olacaklarını ekledi.

Deneyimli bir avukat olarak genç hukukçulara yoğunlaşmalarını, araştırmalarını önerdiğiniz hukuk alanları nelerdir ?


Sn. Begüm Gürel özellikle Bilişim Hukuku, Kişisel Verilerin Korunması, Vergi Hukuku, İmar Hukuku ve İcra İflas Hukukuna yönelmelerinin kendilerine ileride katkısı olacağı kanısındaydı.
Misafirimiz, Av. Begüm GÜREL'e değerli vaktini ayırdığı için teşekkür ederiz

'' Bir insanı kaybetmek çok kolaydır. Bir söze, bir davranışa bakar. Oysa zor olan bir insanı kazanmaktır. Çaba gerektirir. Biz insan biriktiririz. ''

İstanbul, Türkiye